Zakup parasola ogrodowego staje się coraz bardziej oczywisty dla posiadaczy ogrodów czy też tarasów. Dzięki parasolom nie tylko skutecznie schronimy się przed promieniowaniem słonecznym, ale również będziemy cieszyć się cieniem i chłodem. Co powinniśmy wiedzieć o nowoczesnych parasolach, zanim zdecydujemy się na kupno jednego z nich? Czy parasole różnią się czymkolwiek od siebie? Czy warto zapłacić więcej, aby mieć pewność, że parasol faktycznie spełni swoje zadanie?
Jakie cechy powinien posiadać idealny parasol ogrodowy?
Głównym zadaniem parasoli ogrodowych jest ochrona przed słońcem. Ważne jest, aby baldachim parasola się nie nagrzewał, jak również nie blaknął po wielu latach użytkowania. Obecnie czasze parasoli ogrodowych tworzone są z wysokiej jakości tkanin technicznych, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, wnikanie wilgoci czy brudu. Na długi czas zachowają one elegancki kolor i wysokie parametry techniczne. Wiele z oferowanych modeli jest pokrywanych warstwą poliuretanu – taka warstwa sprawia, że parasol staje się wodoodporny.
Istotne jest także to, aby konstrukcja parasola była odporna na uszkodzenia. W tym celu najchętniej stosowane są obecnie stopy aluminium malowanego proszkowo. Zastosowanie takiego tworzywa sprawia, że parasol jest odporny na wilgoć, nie pojawia się rdza, jest także stabilny i dobrze wyważony.
Konstrukcja dopasowana do klienta
Obecnie projektanci dołożyli wszelkich starań, aby parasol jak najbardziej wspierał nasz odpoczynek. Przede wszystkim ułatwi to ruchoma stopa, dzięki której możliwe jest zmienianie ustawienia parasola. Dzięki drobnym korektom ustawienia cień będzie padał tam, gdzie tego chcemy. Druga istotna sprawa to zastosowanie sprężyn naciągowych w konstrukcji czaszy. Zadaniem sprężyn jest stałe amortyzowanie silniejszych podmuchów wiatru, dzięki czemu tkanina na czaszy jest cały czas naciągnięta i nie przesuwa się.